2-хвилинне читання
Сьогодні торкнемося, ймовірно, найпопулярнішого правила на кухні — «правила 5 секунд».
Чи доводилось вам приймати це важливе рішення, коли їжа, яку ви готуєте або їсте, падає на підлогу, і у вас є лише кілька секунд на роздуми?
Підняти її і з’їсти або ж викинути у смітник?
➡️ Що за «правило 5 секунд»?
Воно каже, що безпечно їсти їжу, яка впала на підлогу, якщо її підняти протягом 5 секунд. Така думка є доволі популярною, а ідея полягає в тому, що за такий короткий інтервал часу бактерії не встигнуть прилипнути до їжі.
Що ж, у нас для вас погана, хоч і очевидна новина — вчені протестували це правило і спростували його. Правда в тому, що бактерії, такі як сальмонела або E.coli, можуть прилипнути до вашої їжі практично миттєво.
Тож звідки взялася ця ідея?
«Правило 5 секунд» виникло орієнтовно між 1162-1227 роками за правління Чингісхана. Під час вечірок та бенкетів, які він проводив, Хан встановив «правило Хана», за цим правилом будь-яку їжу, що призначена для нього вважали настільки особливою, що її можна було їсти навіть якщо вона впала на підлогу.
Правило базувалося на банальному егоїзмі, проте гості його дотримувалися.
🔬 Що говорить наука?
Ризик захворювання від продуктів, що впали залежить від концентрації та типу бактерій на підлозі, вологості їжі та самої поверхні.
У 2016 році дослідники з Rutgers University вивчили правило 5 секунд і опублікували дослідження. Вони тестували чотири різні продукти на чотирьох різних поверхнях з різними інтервалами часу контакту з поверхнею.
🧫 Які були комбінації тестів:
Результати:
🔹Бактерії можуть прилипати до їжі менше ніж за 1 секунду, що спростовує правило.
🔹Вологі продукти мають вищий ризик передачі бактерій (кавун мав найбільше забруднення, а цукерки — найменше)
🔹Чим довше їжа лежить на підлозі, тим більше бактерій передається. Таким чином, 5 секунд, які їжа проведе на підлозі краще, ніж 30 секунд, але жоден з варіантів не є безпечним.
🔹Тип їжі та поверхні, на яку вона впала, є однаково важливими або навіть важливішими, ніж час, який вона провела на підлозі. Продукти, які впали на килим, мали найменшу кількість бактерій, порівняно з плиткою, сталлю та деревом.
Коли все ж можна взяти їжу з підлоги і все буде в нормі?
Ризик менший, якщо їжа буде приготована після падіння на підлогу, у порівнянні з готовою до споживання їжею, яку ви не підігріваєте або не готуєте.
☝️Висновок
Їжу, що впала на підлогу краще викинути, ніж з’їсти. Не всі бактерії на звичайних підлогах спричинять хворобу, але навіщо ризикувати? Людям з ослабленим імунітетом (маленькі діти, літні люди та люди із зони ризику) слід бути особливо обережними. Зрештою завжди керуйтесь здоровим глуздом. Перш ніж з’їсти те, що ви підняли з підлоги, подумайте про те, яка це поверхня, що там може бути.
Джерела:
- Rutgers Researchers Debunk ‘Five-Second Rule’: Eating Food off the Floor Isn’t Safe
- Dawson, P. Sheldon, B. (2018). Did you just eat that?: two scientists explore double-dipping, the five-second rule, and other food myths in the lab.
- Gibson, B., Wilson, D. J., Feil, E., & Eyre-Walker, A. (2018). The distribution of bacterial doubling times in the wild.
Запис «Правило 5 секунд», що каже наука? спершу з'явиться на Mark Assistant.